مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: فلرها درحال سوزاندن ثروت کشور هستند و برای جلوگیری از این ثروت سوزی پنج قرارداد بزرگ با پتروشیمی‌ها بسته‌شده است.

به گزارش پایگاه انعکاس خوزستان، احمد محمدی امروز با حضور در آیین راه‌اندازی سامانه بهسوزی مشعل بدون دود واحد بهره‌برداری شماره ۲ اهواز با تأکید براینکه صنعت نفت هرکاری بخواهد انجام دهد باید ابتدا منافع مردم را در نظر بگیرد، اظهار داشت: در کنار تأسیسات نفتی باید آبادانی و توسعه صورت گیرد و شهرهایی که نزدیک به شرکت های نفتی هستند از منافع آنها بهره‌مند شوند.

وی افزود: نگاه مناطق نفت‌خیز جنوب به برطرف کردن مشکلات زیست‌محیطی، اقتصادی نیست. در برخی موارد زیست‌محیطی اگر بازگشت مالی آن صفر باشد بازهم کار موردنظر انجام‌شده چراکه توجه یه محیط زیست یک وظیفه و الزام انسانی است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تصریح کرد: وظیفه ما تولید نفت و گاز است اما اگر آبادانی را سرلوحه قرار ندهیم در کار خود موفق نمی‌شویم.

محمدی ادامه داد: ۹۰ درصد گاز شرکت نفت و گاز کارون در اطراف اهواز بهره‌برداری می‌شود و اولویت ما مهار آلاینده‌های این گازها است.

وی بیان داشت: براساس برنامه‌ریزی‌ها، از سال گذشته در قدم نخست فلرهای دودزا را اصلاح و قرار است در قدم دوم آن‌ها را جمع‌آوری کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب عنوان کرد: فلرها درحال سوزاندن ثروت کشور هستند و برای جلوگیری از این ثروت سوزی پنج قرارداد بزرگ با پتروشیمی‌ها بسته‌شده است.

محمدی افزود: مهم‌ترین و بزرگ‌ترین قرارداد جمع‌آوری فلرهای گازی ما میان پتروشیمی خلیج‌فارس و شرکت پالایش گاز بید بلند به میزان ۱،۱ میلیارد دلار است. همچنین پتروشیمی مارون در قرارداد جداگانه‌ای بااعتبار ۲۰۰ میلیون دلار متعهد شده که روزانه ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گاز فلرهای منطقه مارون و کلان‌شهر اهواز را حذف و گاز آن‌ها را به‌عنوان مواد اولیه خود استفاده کند.

وی به دیگر قراردادهای جمع‌آوری فلرهای گازی اشاره کرد و گفت: جمع‌آوری ۵۰ میلیون فوت مکعب گاز در شرق و قرارداد پترو پالایش بختیاری برای جمع‌آوری ۲۰ میلیون فوت مکعب گاز در شمال خوزستان را نیز در دست اجرا داریم.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تصریح کرد: با اجرایی شدن این قراردادها بیش از ۹۰ درصد گازهای مشعل مناطق نفت‌خیز جنوب حذف‌شده که ۷۰ درصد آن‌ها در استان خوزستان است.

محمدی ادامه داد: امروز با اجرای این پروژه ۵۰ هزار بشکه مایعات گازی جمع‌آوری می‌شود؛ همچنین امیدواریم در برنامه توسعه ۲۸ مخزن مناطق نفت‌خیز جنوب فلر جدیدی به مناطق نفت‌خیز اضافه نشود.