کتابخانه عمومی سپهر دانش در روستای مربچه شهرستان رامهرمز که چهل و چهارمین کتابخانه روستایی خوزستان است، افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار انعکاس خوزستان ، منصور کوهی رستمی در آیین افتتاح کتابخانه عمومی روستای مربچه رامهرمز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: راه اندازی کتابخانه ها به توسعه فرهنگی و زیرساخت های فنی کتاب و کتابخوانی کمک می کند.

وی با بیان اینکه خوزستان از جمله استان هایی است که بیشترین کتابخانه های روستایی را دارد، افزود: ۴۳ کتابخانه روستایی فعال در استان وجود دارد که امروز چهل و چهارمین کتابخانه مناطق روستایی و کم برخوردار افتتاح شد.

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی خوزستان اذعان کرد : هدف از ایجاد کتابخانه ها در این مناطق محروم و روستاها افزایش گستره دانش و فرهنگ روستاییان و همچنین ارائه آموزش های فرهنگی است.

وی با بیان اینکه در خوزستان چهار هزار و ۴۳ روستا در ۱۴۴ دهستان وجود دارد، گفت: امکان ساخت برای تمام روستاها وجود ندارد اما می توان با برنامه ریزی، روستاهای با جمعیت بیش از پنج هزار نفر که ۲۱ روستا هستند را بر اساس اولویت به ساخت کتابخانه مجهز کرد.

کوهی رستمی با بیان اینکه برای ۸۳ روستا با جمعیت ۲ تا پنج هزار نفر نیز کتابخانه عمومی در نظر گرفته خواهد شد، گفت: برای روستاهای با جمعیت کمتر ۲ هزار نفر کتابخانه های سیار در نظر گرفته شده تا بتوان فرهنگ کتابخوانی را بیش از پیش ترویج کرد.


علی حسین حسین زاده در آیین اظهار کرد : در جهان امروز اگر تمامی لوازم مربوط به توسعه در جامعه فراهم باشد اما شاخص مهم انسان توسعه یافته وجود نداشته باشد ، توسعه و پیشرفت در آن کشور امکان پذیر نیست

وی ادامه داد : آگاهی است که می تواند به ما کمک کند تا مسیرهای پیشرو جهان امروز را با وجود تمام پیچیدگی ها و پیشرفت و تکنولوژی که در دنیا اتفاق افتاده انسان توسعه یافته را پرورش بدهیم.

معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان بیان کرد :استاندار خوزستان تاکیدات فراوانی بر کارهای فرهنگی دارند و انتخاب دکتر رستمی کوهی که دکترای کتابداری از دانشگاه چمران را دارند نشان از این موضوع دارد

او به روستاهای بالای هزار نفر اشاره کرد و گفت : دنبال آن هستیم که در سال آتی با همکاری اداره کل روستایی استانداری کتابخانه های حداقلی را در این روستاها ایجاد و کتابخانه های رسمی بیشتری را هم احداث کنیم.

این مقام مسئول به سرانه پایین مطالعه با تمام امکانات موجود در کشور اشاره و اذعان کرد :با توجه به سابقه تمدنی ایرانی و آموزه های دینی ما که تاکیدات فراوانی بر امر قلم و مطالعه داشته حیف است که میانگین مطالعه در کشور ما پایین باشد.

او ادامه داد : با توجه به تاکیدات فراوان مقام معظم رهبری در این راستا و با ایجاد این امکانات و گسترش فرهنگ کتابخوانی باید کمک به ساخت آینده ای بهتر برای مردم و مملکت کنیم.

  • نویسنده : سیمین کوچک اندام