سرکنسول ایران در بصره عراق گفت: در حال حاضر هیچ تصمیم قطعی برای برپایی و یا عدم برپایی اربعین حسینی گرفته نشده است.

احمد سیاهپوش عصر امروز در حاشیه دیدار استانداران ذی قار عراق و خوزستان که در محل سرسرای اجتماعات سازمان منطقه آزاد اروند برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در این باره دو کشور ایران و عراق جلسات متعددی را در بحث اجرای اربعین حسینی داشتند اما این قضیه به مشکل کرونا بستگی دارد، اگر این مشکل به حدی باشد که مانع سفر و زیارت اربعین شود به طور طبیعی دو کشور در این باره تصمیم نهایی را خواهند گرفت.

وی افزود: تا به حال هر دو کشور نسبت به این موضوع تردید دارند که با توجه به شرایط کرونایی موجود امکان برگزاری اربعین حسینی وجود دارد یا خیر، لذا در حال حاضر نمی توانیم در این باره تصمیم و یا نظر قطعی بدهیم.

سرکنسول ایران در بصره تصریح کرد: تلاشمان آنست که این کار انجام شود و البته در وهله نخست تلاش آنست که مردم هر دو کشور پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و اگر رعایت شود و مشکل کرونا برطرف شود اربعین برپا می شود اما به هر حال تاکنون هیچ تصمیم قطعی گرفته نشده و تصمیم نهایی از طریق رسانه ها به اطلاع مردم می رسد.

سیاهپوش یادآور شد: وزارت بهداشت توصیه های فراوان و کاربردی در زمینه پیشگیری و مقابله با کرونا را ارائه کرده که از مردم می خواهیم تا این توصیه ها را بکار گیرند.

وی اربعین حسینی را نشانه ی پیوند دو ملت خواند و گفت: در صورتی که بحث کرونا حل شود و به این نتیجه برسیم که کرونایی وجود ندارد ممکن است در قالب کاروانهای زیارتی مردم به عتبات بروند و در آئین اربعین حسینی شرکت کنند اما هنوز هیچ تصمیم قطعی در این باره وجود ندارد.

وی افزود: به طور حتم اگر تجهیزات و امکانات زیرساختی عراق در زمینه مقابله با کرونا جوابگو نباشد امکانی برای برگزاری اربعین نیست.

وی با بیان اینکه سعیمان آنست که  در تامین اکسیژن مورد نیاز استان ذی قار که امروز در جلسه در مورد آن بحث شد کمک کنیم و تا جایی که ممکن باشد آن را تامین کنیم ضمن آنکه امکان کمک در تامین تجهیزات پزشکی در صورت لزوم وجود دارد، اظهار کرد: اگر مسئولان در نهایت به این نتیجه برسند که کشور عراق به لحاظ امکانات و تجهیزات بهداشتی و پزشکی جوابگوی زائران میلیونی اربعین نیست، تصمیم بر عدم برگزاری اربعین گرفته می شود.

وی تصریح کرد: ملت ایران همواره در کنار ملت عراق بوده است و در موضوع کرونا نیز در بحث پزشکی و دارویی نیز کمک هایی به این کشور شده است.