رییس بهداشت غرب اهواز :جای مطالبه گری در خوزستان خالی است شریفی در غرفه مطالبه گری نمایشگاه کتاب اهواز با بیان اینکه مردم هنوز از حق و حقوق خود آگاه نیستند ، گفت : جای مطالبه گری در خوزستان خالی است. مهرداد شریفی در گفت و گویی با خبرنگار انعکاس در غرفه مطالبه گری نمایشگاه […]

رییس بهداشت غرب اهواز :
جای مطالبه گری در خوزستان خالی است

شریفی در غرفه مطالبه گری نمایشگاه کتاب اهواز با بیان اینکه مردم هنوز از حق و حقوق خود آگاه نیستند ، گفت : جای مطالبه گری در خوزستان خالی است.

مهرداد شریفی در گفت و گویی با خبرنگار انعکاس در غرفه مطالبه گری نمایشگاه کتاب ، با اشاره به این غرفه اظهار کرد : جای مطالبه گری در خوزستان خالی است و مردم هنوز از حق و حقوق خود آگاه نیستند و امیدوارم با چنین برنامه هایی که به همت جوانان تدارک دیده شده به مطالبه گری مردم مشروعیت ببخشد و مردم پاسخ سوالات خود را از مسئولان بگیرند و در این صورت شاید مردم توانمندتر و مسئولان هم پاسخگوتر شوند.

وی با تأکید بر اینکه اداره آب و فاضلاب باید آب بهداشتی و سالمی را در اختیار مردم قرار بدهد، گفت: در حوزه اطلاع رسانی ارتقای سواد سلامت که امروز یکی از چالش های خوزستان است بیش از ۹۰ درصد مردم سواد خواندن و نوشتن و مدرک آکادمیک دارند و بین ۳۰ تا ۳۵ درصد مردم فقط سواد سلامتی دارند که در این راستا مطبوعات، رسانه، صدا و سیما، آموزش و پرورش و دانشگاه ها می توانند نقش مهمی را ایفا کنند.

شریفی با بیان اینکه بهداشت سازمان نظارتی است که باید بر سایر حوزه ها نظارت داشته باشد، عنوان کرد: کارگروهی با نام شورای سلامت و امنیت غذایی داریم که دبیر آن بهداشت و ریاست کارگروه نیز برعهده فرماندار است که به صورت تخصصی با حضور سازمان های متولی ماهی یک بار تشکیل جلسه می دهد.

وی همکاری بین بخشی در مؤلفه های سلامت را مهم دانست و تصریح کرد : ۵۰ درصد آن ، مؤلفه های اجتماعی مؤثر بر سلامت هستند که در حوزه مدیریت شهری باید تکمیل شوند ولی در حال حاضر مدیران شهری این درصد را پوشش نمی دهند.

وی ادامه داد : مؤلفه های فعلی در شهر اهواز مثبت نیستند و نیاز به همراهی بیشتر و نگاه سلامت محور کامل تر و جامع تری دارد.

وی با اشاره به اینکه ۳۰ درصد سلامت به سطح زندگی مربوط است، بیان کرد: گذر بیماری ها در استان تغییر کرده و زمانی علت اول مرگ و میر در خوزستان بیماری های واگیردار بوده ولی با توسعه راه ها، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و همچنین ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در دورترین نقاط هرچند باعث برداشتن قدم های بلندی شده ولی امروزه بحث بیماری های غیرواگیر است.

وی اضافه کرد : امروزه ۸۰ درصد بار بیماری ها و ۹۰ درصد علت مرگ و میر افراد بیماری های غیرواگیر هستند ، در رأس این بیماری ها قلبی ـ عروقی، دیابت، فشار خون، بیماری تنفسی و سرطان ها قرار دارند.

مهرداد شریفی در خصوص علت ایجاد بیماری های غیرواگیر تشریح کرد : تغییر سبک زندگی که در نهایت منجر به عدم تحرک افراد شده از مهمترین علل ایجاد بیماری های غیرواگیر است.

رییس بهداشت غرب اهواز تحرک را رمز سلامتی عنوان کرد و افزود: در استانی زندگی می کنیم که به دلیل شرایط آب و هوایی و همچنین کمبود سرانه فضای سبز و امکانات ورزشی به تحرک مردم بی توجهی شده و با این وضعیت مردم از تحرک لازم برخوردار نیستند.

شریفی با اعلام این خبر که شیوع چاقی به مرز ۳۰ درصد نزدیک شده ، یادآور شد : امروز در حوزه بانوان نزدیک ۸چ درصد و در حوزه مردان نیز بین ۶۰ تا ۷۰ درصد از تحرک لازم برخوردار نیستند.

وی با اشاره به اینکه با توسعه وسایل ورزشی و تغذیه سالم می توان بسیاری از رفتارهای غیربهداشتی را حذف و رفتارهای جدید و سالمی را در این راستا جایگزین کرد، ابراز کرد : اگر همه مسئولان برای پیشگیری از شیوع بیماری های غیرواگیر ورود پیدا نکنند، درصد شیوع بیماری مزمن و خطرناک دیابت به سن زیر ۳۰ سال نزدیک می شود.

وی عنوان کرد : در حال حاضر حدود ۱۳ تا ۱۵ درصد افراد بالای ۳۰ سال در معرض خطر ابتلا به دیابت و حدود ۲۸ درصد افراد بالای ۳۰ سال نیز در معرض خطر ابتلا به بیماری فشار خون هستند

وی ادارات بهداشت را به عنوان دادستان بهداشتی معرفی کرد و اذعان داشت : هرجایی که سلامت مردم تهدید شود با استناد به اختیارات قانونی (ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی که در خصوص آلودگی آب، هوا و خاک است) با کسانی که سلامتی مردم را به هر شکلی مورد تهدید قرار دهند، برخورد می کنیم.

وی با بیان اینکه به عنوان دبیر شورای سلامت اهواز دستور آهک پاشی نقاط آبگرفتگی را صادر کردم، تاکید کرد : در کنار برخوردهای لازم نسبت به انجام فعالیت های پیشگیرانه ای اقدام و با پیگیری های خوب در حوزه سلامت در کمتر از یک هفته بیش از ۸۰ درصد نقاطی که دچار آبگرفتگی شده بودند را لایروبی و فاضلاب های صنعتی، کشاورزی، خانگی و بیمارستانی از سطح معابر و جوی های روباز جمع آوری شدند

شریفی در خصوص جمع آوری سگ های ولگرد بیان کرد: جمع آوری حیوانات ولگرد و ناقل بیماری جزو وظایف ذاتی سازمان پسماند شهرداری است که در این خصوص اعتبارات لازم را دارد

وی ادامه داد : وجود سگ های ولگرد در سطح شهر می تواند باعث انتقالی بیماری مختلف از جمله هاری و سالک می شود.

رییس بهداشت غرب اهواز اضافه کرد: در نهایت وجود سگ های ولگرد باعث آزار شهروندان به دلیل گاز گرفتگی می شود؛ در طول ماه گذشته نزدیک به ۲ هزار مورد گزش داشتیم که هزینه های بسیار سنگینی را بر حوزه سلامت تحمیل کرد.

دبیر شورای سلامت اهواز با اشاره به اینکه هر مورد گزش نزدیک به سه و نیم تا چهار میلیون تومان هزینه برای بهداشت به دنبال دارد، انتقاد کرد: با وجود بخشنامه های بسیار در شورای سلامت شهرستان سایت زنده گیری سگ ها در منطقه صفیره راه اندازی شده ولی عملا فقط به صورت نمادین این کار را انجام داده اند.

وی با انتقاد از اینکه سگ های واکسینه شده باز هم برای انتقال بیماری ها خطرناک هستند و نباید در سطح شهر رهاسازی شوند، عنوان کرد: به هر حال اقدامات انجام شده کافی و لازم نیست و باید هرچه سریعتر حدود سه تا چهار هزار قلاده سگ ولگرد موجود در سطح شهر توسط عوامل شهرداری جمع آوری شود.

وی به این موضوع که برخی از افراد با یک باور غلط فکر می کنند قلیان مشکلی ندارد ، توضیح داد : بر خلاف این باورهای اشتباه هر بار قلیان کشیدن معادل ۱۰۰ تا ۱۲۰ نخ سیگار و با هر یک پُک زدن به قلیان یک لیتر پودر وارد ریه ها می شود؛ همچنین نیکوتین موجود در تنباکوهای معسل ۱۰ درصد بیشتر از هروئین اعتیاد دارد.

شریفی ادامه داد : مواد طعم دهنده و معطری که به معسل می زنند، ۸۰۰ نوع ماده سمی را در خود جای داده و در عین حال چون از شیلنگ های مشترک استفاده می شود، امکان انتقال بیماری سل و هپاتیت وجود دارد.

رییس بهداشت غرب اهواز هشدار داد: امروزه در سطح پارک ها یک سری مواد روانگردان و مخدر برای جلب مشتری به قلیان ها اضافه می شود؛ در این راستا سمت و سوی جوانان به این موضوع زیاد شده و متأسفانه خانواده ها و بانوان نیز به این آسیب اجتماعی ورود کرده اند.

مهرداد شریفی اضافه کرد : متولی پارک ها ، سازمان پارک ها و میادین شهرداری است که این سازمان مستقل با اعتبارات لازم و نیروی انسانی کافی متأسفانه پارک ها را برای جمع آوری قلیان ها رها کرده و هر وجب از پارکی که برای آرامش و آسایش مردم در آن هزینه شده به محل تجمع فروش قلیان و ادوات آن تبدیل شده است.

شریفی با عنوان اینکه در جلسات خوب کارگروه سلامت و همچنین طی هماهنگی با نیروی انتظامی و دستگاه قضائی جمع آوری قلیان ها را بیش از گذشته در دستور کار و اولویت خود قرار دادیم ، تشریح کرد : ولی مشکل این است که معضل فعلی با این کار رفع نمی شود چون اتاق اصناف به فروشندگان ادوات قلیان مجوز می دهد و بین ۵۰ تا ۱۰۰ مغازه در شهر اهواز داریم که عرضه قلیان را انجام می دهند.

وی با اشاره به اینکه برای عدم استفاده مردم از قلیان نیاز به فرهنگ سازی و آموزش داریم، تاکید کرد : به جای برخورد قهریه باید فرهنگ سازی کنیم و پیشنهاد می شود تا یک کارگروه فرهنگ سازی در حوزه صدا و سیما، فضای مجازی و رسانه ای تشکیل و متخصصان سلامت، کارشناسان فرهنگی، مذهبی و انتظامی اطلاع رسانی های لازم را در این خصوص انجام و سطح آموزش را ارتقا دهند.