استاندار ذی قار عراق گفت: به گسترش مبادلات تجاری و اقتصادی با ایران در شرایط پسا کرونا امیدواریم.

به گزارش انعکاس خوزستان، کاظم حمید الوائلی ظهر امروز در دیدار با استاندار خوزستان و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند که با حضور سرکنسول ایران در بصره، فرمانداران آبادان و خرمشهر و جمعی دیگر از مسئولان محلی در محل سرسرای اجتماعات سازمان منطقه آزاد اروند برگزار شد، با قدردانی از استقبال مسئولان از هیات عراقی، برگزار شد، اظهار کرد: از طریق رسانه ها و فضای مجازی وضعیت ایران به لحاظ شیوع ویروس کرونا و ابتلای مردم به این ویروس را پیگیر بودیم و اگر چه تلفات زیادی نیز به این سبب داشتید اما خوشبختانه تلاش کادر درمانی ایران اعم از پزشکان و پرستاران به بهبود این وضعیت کمک کرد.

وی افزود: به طور طبیعی استان ما نیز تحت تاثیر کرونا با مشکلات زیادی مواجه است و در این باره نیاز به همکاری و حمایت ایران داریم. ایران از دیر باز و در شرایط مختلف  به عنوان برادر و همسایه ی دوست در کنار ما بوده و هست و لذا در بحران حادث شده ناشی از کرونا نیز انتظارمان یاری و کمک به بهبود شرایط و کاهش ابتلا است.

وی تصریح کرد: در بیمارستانهای استان ذی قار نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی داریم که در این باره امید به مساعدت و همکاری جدی مسئولان منطقه داریم.

استاندار ذی قار عراق یادآور شد: با توجه به مشکلات مالی که داریم بخش خصوصی را برای کمک به خرید تجهیزات مورد نیاز وارد میدان کرده ایم لذا امید می رود تا با معرفی شرکتهای فعال در زمینه ساخت این دستگاهها نیاز استان ذی قار به دستگاه تنفس مصنوعی رفع شود.

الوائلی گفت: همچنین از استاندار خوزستان می خواهیم تا در زمینه تامین اکسیژن در قالب تانکر با ما همکاری کند.

وی با ابراز امیدواری از اینکه این نشست به عنوان نخستین دیدار، زمینه ساز همکاریهای بیشتر و گسترده تر میان استانهای ذی قار و خوزستان باشد، افزود: استان خوزستان در مقایسه با استان ما در شرایط بسیار بهتری به لحاظ شیوع کرونا است و از این رو نیاز به همکاری و تبادل تجربیات در این زمینه هستیم.

وی اظهار کرد: از آنجائیکه برای نصب دستگاه تنفس مصنوعی ثابت در بیمارستانهای ذی قار زیرساختی وجود ندارد و فراهم سازی این شرایط  با توجه به شرایط حاد عراق و اینکه تصمیم گیریها بایستی از سوی دولت مرکزی انجام شود، این پروسه زمان بر است ضمن اینکه امکان نصب دستگاه تنفس مصنوعی در بیمارستانها را در شرایط بد اقتصادی مان را نداریم.

استاندار ذی قار تصریح کرد: از آنجائیکه مشابه این دستگاه در شهرهای آبادان و خرمشهر و منطقه وجود دارد لذا ترجیح مان تامین این دستگاهها از همین منطقه و استان خوزستان است.

الوائلی با اشاره به اینکه در زمینه بهبود محیط زیست استان متبوعه اش نیاز به همکاری وجود دارد از تصمیم اش برای همکاری دو جانبه با منطقه آزاد اروند در این باره خبر داد.